Urologia Dziecięca

Urologia kliknij tu zajmuje się układem płciowo-moczowym u mężczyzn i kobiet oraz dzieci. Biorąc pod uwagę, że nasze społeczeństwo się starzeje, choroby tego układu stają się coraz bardziej powszechne. Mają one bardzo różnych charakter, u dzieci są to najczęściej wady wrodzone, rozwojowe układu moczowego lub płciowego, a najczęściej jest to połączone. U osób dorosłych jest to kwestia rozwodu chorób takich jak : kamienie nerkowe i moczowodowe, powiększenie się gruczołu krokowego, rak nerki, rak prostaty, rak jądra, rak pęcherza, rak prącia, rak cewki moczowej, zaburzenia funkcji seksualnych, niepłodność męska, nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych, oraz wszelkie inne patologie urologiczne.

Jednak z podstawowych badań diagnostycznych jest urodynamika http://urologdzieciecy.com/rr,25,urodynamika.html. Jest to badanie, które ocenia funkcjonowanie dolnych dróg moczowych. Badanie to pozwala wykryć wszelkie zaburzenia w gromadzeniu moczu, jak i w procesie jego wydalania a więc i wszelkie zmiany w budowie. Współczesne metody leczenia schorzeń urologicznych stoją na naprawdę zaawansowanym poziomie, dzięki sprawnej diagnostyce, wszelkie zmiany można wykryć już na wstępnym etapie ich powstawania a to sprawia, że i leczenie jest dzięki temu mniej inwazyjne i skuteczniejsze.

Wiele badań i zabiegów wykonuje się praktycznie od ręki, a najpoważniejsze z nich wymagają jedynie 24 godzinnej obserwacji w szpitalu. W przypadku zmian zapalnych lub przy podejrzeniu guza wykonuje się cytoskopie. Wprowadzona do pęcherza sonda unaocznia wszelkie zmiany, a także pozwala na pobranie wycinków zmian do badań histopatycznych. Żylaki z powrózka nasiennego usuwa się dzisiaj metodą laparoskopii, zamykając naczynia krwionośne specjalistycznymi klipsami przez trzy niewielkie otwory.

Bardzo powszechną dolegliwością u mężczyzn jest przerost prostaty. Dziś w większości przypadków wystarcza jedynie leczenie farmakologiczne, jedynie w bardziej zaawansowanych postaciach, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Wciąż najbardziej inwazyjne jest leczenie zmian wrodzonych u chłopców i dotyczy przede wszystkim różnego stadium spodziectwa dowiedz się więcej i powikłań jakie mogą wystąpić po jego leczeniu. Tu jednak również, najważniejszy jest czas, jeśli zmiany są leczone już u małego dziecka, niemowlęcia, nie jest to tak obciążające jak w przypadku dzieci kilkuletnich.