Współczesne Stacje Demontażu

W każdym serwisie ogłoszeń auto-moto można natknąć się na oferty „kupie każde auto, bez względu na stan techniczny”. Są to oferty firm, które zajmują się demontażem aut, www.demot.pl które swoje lata świetności mają dawno za sobą, ewentualnie zostały rozbite do tego stopnia, że ich naprawa po prostu przestałą się właścicielowi opłacać lub jest wręcz niemożliwa. W zależności od wagi auta właściciel może otrzymać od 400 do 600 zł, w zależności od ceny złomu czy polityki danej firmy. Najczęściej firmy proponują również darmowe holowanie auta. Nam pozostaje umowa kupna-sprzedaży, która jest niezbędna do formalności związanych ze zgłoszeniem tego faktu w ewidencji pojazdów oraz u ubezpieczyciela.

Dlaczego tak chętnie skupują od nas z naszej perspektywy bezwartościowe wraki? Po pierwsze, z każdego takiego wraku odzyskiwane są części, które są w dobrym stanie i mogą posłużyć do naprawy innych aut. Takie części trafiają na rynek wtórny czyli do komisów czy sklepów sprzedających używane części zamienne, często również na serwisy aukcyjne w internecie. Po drugie, cały złom, którego nie uda się już wykorzystać, również ma swoją cenę.

Metalowe części są sprzedawane do hut, w których przetapiane są na stal. Tu jednak warto jednak wspomnieć, o czym nie wiele osób ma pojęcie, w każdym aucie są również niewielkie ilości surowców rzadkich, a skoro rzadkich, to jest to równoznaczne z ich wysoką ceną. Zanim złom trafi do huty, odzyskiwane są więc metale i surowce rzadkie. Są one skupowane przez specjalizujące się w tym firmy. Służą później do produkcji innych części do aut. Jest to pozytywne również z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ odzyskiwanie takich surowców pozwala na zmniejszenie również ich wydobycia. Przy demontażu auta pojawia się również całą masa odpadów niemetalowych.

Te w większości trafiają do spalarni śmieci co również jest pozytywne z perspektywy ekologicznej, nie zalegają bowiem na wysypiskach lecz wykorzystywane są do uzyskania energii cieplnej. Nasze bezwartościowe auto przynosi więc korzyści nie tylko stacji demontażu kliknij lecz również nie wpływa na degradację środowiska. Zanim jednak odpowiesz na atrakcyjną ofertę skupu aut używanych, sprawdź legalność firmy. Pamiętaj, że musisz mieć umowę kupna i sprzedaży. Nie brakuje bowiem osób, które bazują na naiwności lub niewiedzy. Czasem takie auto może posłużyć do przestępstwa lub jest demontowane w sposób nielegalny.