Nauka Strzelania – co to jest B.L.O.S.

Myślisz, że strzelanie nie jest dla ciebie? A byłeś chociaż raz na profesjonalnej strzelnicy? Wiele osób myśli, że strzelanie na strzelnicy jest drogie i nie dostępne dla zwykłego śmiertelnika. Inni zaś sądzą, że jest to rozrywka dla młodych. Tymczasem na strzelnicy pojawiają się kobiety i mężczyźni w różnym wieku, bowiem strzelanie jest sportem który można uprawiać w każdym wieku. Ceny pakietów strzeleckich czy kursów wcale nie są wygórowane,  co zachęca coraz więcej osób do korzystania z tej formy spędzania wolnego czasu.

Oczywiście zanim rozpoczniemy przygodę z bronią palną, warto poznać zasady posługiwania się nią oraz warunki w jakich powinna być przechowywana. Nauka strzelania to bowiem coś więcej niż tylko trafianie w cel, to również odpowiedzialność, rozwaga i samokontrola.

Trzymając broń palną w ręku przede wszystkim  pod żadnym pozorem nie możemy się popisywać przed innymi, i postępować brawurowo. Nawet jeżeli wydaje nam się, że jest ona zabezpieczona, należy sobie zawsze zdawać sprawę z faktu że broń to nie zabawka. Właśnie przez nadmierna brawurę i nie stosowanie się do zaleceń instruktora, najczęściej dochodzi do wypadków.

Na każdej polskiej strzelnicy usłyszymy na wstępie zasadę B.L.O.S. Jest to skrót, który należy rozszyfrować w sposób następujący…

Broń – każdą broń traktuje się jako załadowaną i odbezpieczoną.
Lufa – zawsze skierowana jest w stronę celu, kulochwytu, w powietrze lub pod kątem 45 stopni w ziemię.
Otoczenie – zanim odda się strzał, zawsze bezwarunkowo sprawdza się otoczenie, czy na pewno nikt nie znajduje się lub nie wchodzi nam na linię strzału.
Spust – palec na spuście kładzie się tylko w momencie oddawania strzału, w każdym innym przypadku trzyma się go poza spustem, by uniknąć nie planowanego strzału.

Nauka Strzelania GotoShoot

Podsumowując zasady te są podstawowymi wytycznymi których każdy instruktor strzelania będzie od nas wymagał. Na strzelnicy czy w innych sytuacjach, gdy trzymamy broń w ręku musimy być skupieni na tym co dzieje się wokoło. Nawet strzelanie rekreacyjne wymaga przestrzegania tych zasad. Nie dyskutujemy, nie śmiejemy się nie wywijamy bronią we wszystkich kierunkach. Pamiętać trzeba o tym, żebyśmy nie stanowili zagrożenia dla siebie i osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Z pewnością wiele osób pamięta wypadek sprzed kilkunastu miesięcy, gdy na jednej ze strzelnic kursant zastrzelił instruktora. Do wypadku doszło, gdy kursant oddając strzały z broni maszynowej nie zachował należytej ostrożności i zaczął odwracać się w stronę instruktora nie zdejmując palca ze spustu. Do takich zdarzeń na żadnej strzelnicy nie powinno dochodzić, dlatego bardzo ważne jest aby swoją przygodę ze strzelaniem rozpocząć w otoczeniu profesjonalnie przygotowanych instruktorów strzeleckich.

Nauka Strzelania GotoShoot

© 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone. publikacja z www.sairus.pl