Jazda na motocyklu, jak robić to bezpiecznie

Jazda na motocyklu to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, na podróżowanie. Zamieniając auto na motocykl unikamy korków, więc czas dojazdu np. do pracy, znacznie się skraca. Jednak w przypadku motocykli należy więcej uwagi zwrócić na bezpieczeństwo. Motocyklistę chroni jedynie własna przezorność, umiejętności a ostatecznie, również odpowiednia odzież, ochraniacze i kask.
Jest kilka zasad bezpiecznej jazdy na motocyklu.

Dobierz motocykl do swoich umiejętności i siły. Ścigacze to motocykle dla wyjadaczy, którzy od lat jeżdżą na maszynach o różnej mocy. Jak brakuje ci jeszcze doświadczenia, zdecyduj się na motocykl o mniejszej mocy. Zadbaj o stan techniczny motocykla. Zadbaj by twoje hamulce, regulacja i ustawienia skrzyni biegów, był bez zarzutu. Nie może być luzów na manetce gazu. Opony muszą być w dobrym stanie, z odpowiednim ciśnieniem w nich. Łańcuch musi mieć odpowiednie smarowanie i naciąg. Zawsze sprawdzaj czy nie ma wycieków spod zawieszenia. Światła muszą być sprawne i odpowiednio ustawione.

Koncentracja. Jeśli wsiadasz na motocykl, musisz mieć pewność, że jesteś w dobrej kondycji psychicznej, chodzi tu o refleks, równowagę, podzielność uwagi. Pamiętaj o właściwej pozycji do jazdy, skup się na drodze przed sobą, świadomie używaj przeciwskrętu. Zaplanuj dobrze trasę, jadąc miej w pamięci plan trasy, dobrze wybieraj miejsca na postój. Na drodze zadbaj o bezpieczną przestrzeń wokoło siebie. Trzymaj się w bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze, kontroluj to, co dzieje się wokoło ciebie na drodze.

Dobierz właściwy strój. Pamiętaj, że w kryzysowej sytuacji między tobą a szorstkim asfaltem barierą będzie jedynie to, co będziesz miał na sobie. Nie oszczędzaj więc na stroju. Wybierz dobry kask motocyklowy, który w razie wypadku ochroni możliwie najlepiej twoją głowę. Buty na motor powinny ochraniać i usztywniać kostkę. Kurtka i spodnie a najlepiej cały kombinezon powinien cechować się dużą odpornością na ścieralność, ale równie skutecznie powinien zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, wiatr, a czasem i niskie temperatury. Latem powinien być przewiewny, zapewniając ci odpowiedni komfort zapobiegając obniżeniu koncentracji z powodu upału. Współczesne kombinezony, podobnie jak kurtki i spodnie na motocykl są już z reguły wyposażone w odpowiednie ochraniacze, jeżeli nie, koniecznie je dokup. Pamiętaj, nic nie jest ważniejsze, od twojego bezpieczeństwa.

© 2018 – 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone. publikacja z www.sairus.pl